Strava je základ

Ak pravidelne trénujete, tak potom sami dobre viete aké je dôležité pravidelne dodávať telu energiu. Dnes už nie je problém si v ampulkách zakúpiť dostatok vitamínov, rôzne proteinové doplnky a podobne. No aj v dnešnej dobe  sa ešte nájdu ľudia ktorý veria že vegetariánstvo a vegánstvo je jediný správny spôsob zdravého života. A nechcú nič počuť o vyváženom stravovaní. No čo ale robiť v prípade že už patríte medzi jednu z týchto skupín a potrebujete doplniť proteíny?Muž, boxer.jpg
 
Než si povieme niečo viac. Ešte dodáme že rastlinné výrobky ako napríklad sójové bôby obsahujú  čo potrebujete. No vo všeobecnosti rastlinnej verzií chýba množstvo esenciálnych aminokyselím ako napríklad izoleucín  alebo metionín.
Naproti tomu živočíšne výrobky ako napríklad mäso, vajcia alebo mlieko obsahujú už prirodzene vysoký obsah bielkovín. A tie ako viete tvoria až 20% aminokyselín.
 
 
 
Vegetariánstvo
 
 
Do tejto kategórie patria všetky mliečne, vaječné a dokonca aj rastlinné výrobky. Bavíme sa tu napríklad o srvátke ale aj o rôznych práškoch na rastlinnej báze. Výhodou mliečnych výrobkov je určite to že obsahujú všetky aminokyseliny ktoré musia zahŕňať.
 
Srvátka
 
Vyrába sa oddelením tuhej časti srvátky od časti tekutej mliečnej časti. Je nespornou výhodou je že obsahuje všetkých 9 esenciálnych aminokyselín a tak sa radí medzi na prvé miesto pri voľbe čo si máte vybrať.
 
Vajíčka
 
Ako všetky živočíšne produkt aj vajíčka patria medzi kompletné zdroje bielkovín. A preto by nemali vo vašom jedálničku chýbať. Navyše aminokyseliny prispievajú k regenerácií svalstva po tréningu.
 
 Silná žena.jpg
 
 
Vegánstvo
 
Vegáni neprímajú žiadnu potravu založenú na živočíšnej produkcií. Preto nejedia mäso, mlieko, či vajcia. Našťastie aj pre takúto skupinu ľudí dnes existuje množstvo možností,  dokonca aj v práškovej forme a preto ak v podstate o nič neprichádzajú. Hoci by sa dalo polemizovať či vážne nie je lepšia prirodzená strava ako nejaké náhrady stravy.
 
 
Sója
 
Sója obsahuje všetky z 9 aminokyselím a preto je na tento účel vhodným kandidátom. Keďže má vysoký podiel BCCA, radí sa na popredné miesta v našom prípade.
 
Hrach
 
Nemusíme chodiť ďaleko a aj v našej záhrade u babičky sa nájde dostatok rastlín ktoré nám poskytnú čo je treba. Napríklad taký hrach obsahuje leucín, izolecium a valín. Tie zasa podporujú regeneráciu vášho svalstva a tak po ťažkom tréningu nie je o čom premýšľať.

Podobné príspevky

Šport

Spojenie prírody a elegancie pre váš interiér. To je aragonit.

Kameň je v interiérovom dizajne tradične spájaný s pocitom luxusu a elegancie. Kamenné podlahy, kúpeľne, obklady stien, krbov, kamenná kuchynská linka – nápadom pre využitie kameňa vo vašej domácnosti sa medze nekladú. Kameň ako doplnok pôsobí príjemným dojmom, pretože je to prírodný materiál. Kameň vás určite nesklame. Je odolný, vydrží veľa a zároveň vďaka tomu, […]

Prečítať
Šport

Prečo si zaobstarať stojan na motorku

Stojan moto nie je povinnou výbavou každého, kto vlastní motorku. Pre tých,ktorí by v tom náhodou nemali jasno, tak takýto stojan neslúži na postavenie motorky pri parkovaní, ale na jej odloženie v garáži alebo na inom mieste, kde ju máte zaparkovanú natrvalo. Inak povedané, nie je to stojan, ktorí sa pripevňuje na motorku. Stojí v […]

Prečítať
Šport

Chudnite rozumom

Niekedy si, koniec koncov, ani nemusíte uvedomovať, že to s jedlom preháňate. Prejedanie sa totiž nevyzerá len tak, že otvoríte chladničku a v priebehu desiatich minút skonzumujete celý jej obsah. Stačí, ak si každú chvíľku do niečoho zahryznete, kde tu sa napijete sladkého nápoja a tak ďalej. Kalórie sa vám počas dňa pekne nazbierajú a […]

Prečítať