Ako zvládnuť bravúrnu prednášku či prezentáciu?


Mnoho ľudí pred prezentáciou nespí, potia sa, nemôžu jesť, trasú sa im nohy alebo jednoducho majú blok v sebe hovoriť. V živote je ale dobré, keď sa tohto strachu z času na čas zbavíme. Je jedno, či robíme veľké alebo malé prezentácie. Vo väčšine škôl sa do týchto situácií dostanete, či chcete alebo nie.

klávesnice

Prvým bodom je jednoznačne pripravenosť na situáciu. Dokonalé naštudovanie témy je nevyhnutným. Ak chcete, aby vaša prezentácia bola úspešná, musíte vedieť, o čom hovoríte. Doslova je potrebné poznať tému odpredu aj odzadu. Aby ste sa vyvarovali zbytočnému poníženiu, je dobré, ak si všetko pred prednášaním aspoň raz poviete nahlas. Jednoducho sa oplatí si urobiť skúšku. Zoberte si papiere do ruky, pekne sa oblečte a chovajte sa, ako keby bolo pred vami publikum. Pomáha to zároveň uvedomiť si vážnosť a sústrediť sa len na jedno.

Druhým bodom je v podstate získať si publikum. Ľudia vám zvyčajne dajú prvých pár minút, respektíve jednu minútu na to, aby ste ich presvedčili. Často je dobré na začiatku položiť otázku. A to z jediného dôvodu. Keď sa postavíte na pódium a vidíte pred sebou množstvo tvárí, môže vás to rozhodiť. Položenie nejakej otázky vám dáva viac času na zorientovanie a táto situácie vie položiť aj publikum do mierne nervóznej situácie, kedy sa musia aj oni zamyslieť a odpovedať. Zvyknete si na to, že sú tam nejaké svetlá, tváre, prostredie a dá vám to väčšie sebavedomie. Zároveň si poslucháči zo stretnutia pamätajú aj posledné minúty. To sú momenty, na ktoré by ste sa mali v prvom rade zamerať.
Ďalším bodom je nájsť si nejakého človeka, na ktorého sa budete pozerať. Je dobré nájsť si ho hneď na začiatku. Mal by to byť niekto, kto sa aspoň občas usmeje a prikyvuje na vaše myšlienky. Tieto gestá dodávajú istotu a veľmi povzbudzujú. Uvedomíte si, že to, čo hovoríte dáva zmysel. Na druhej strane sú tu ľudia, ktorí tam len prečkávajú a chytajú sa za hlavy. Vtedy sa na nich naozaj netreba sústrediť. Sú to veci, ktoré vás môžu položiť úplne na dno.

konference

Poslednou radou je dať do toho samého seba. Použite čo najväčšiu kreativitu, pretože to robí prezentáciu vašou. Nebojte sa vôbec použiť praktické a ľudské názory. Mnohokrát sa neoplatí hrať na hrdinov, lebo to poslucháčov veľmi jednoducho odradí. Zaujímaví sú prednášajúci, ktorí sú pohodoví, vtipní, zasmejú sa, keď sa im niečo nepodarí. Pekným oživením vedia byť aj príbehy zo života. Tie sú vždy originálne a popri odbornej téme odľahčia situáciu. V skratke buďte sami sebou a nechajte na ľudí dojem, aby vás bolo príjemné počúvať.

5/5 - (1 vote)

Podobné príspevky

10 inšpirácií ako využiť zvyšky jedla v domácnosti

Aj tým najšetrnejším ľuďom sa raz za čas stane, že sa im v domácnosti vyskytnú zvyšky jedla. No a nám bežným ľuďom, sa to stáva pomerne často. Týchto desať inšpirácií vám pomôže s týmito zvyškami naložiť čo najefektívnejšie.   Odrezky zo zeleniny a mäsa môžete spolu pomlieť, osoliť, okoreniť a použiť na prípravu plnky, polievky, alebo nákypu. Ak sa vám […]

Prečítať

Dom a záhrada

Pri kúpe domu nás určite zaujíma veľa atribútov, ako je napr. lokalita, susedia, dostupnosť školských stredísk a zdravotných zariadení. A keďže dom a záhrada idú ruka v ruke, tak určite sa pri kúpe budeme riadiť aj veľkosťou záhrady. Predstavíme vám niekoľko návodov, ako si vyberať dom. Dom ťa musí chytiť za srdce: Prvý vstup do nového príbytku má svoje […]

Prečítať

Pár sekúnd a vyzeráte lepšie!

Kúpili ste si drahé šaty a topánky a bola ste presvedčená, že budú spolu vyzerať dokonale, ale výsledok vás celkom sklamal? Máte stále pocit, že tomu niečo chýba a neviete prísť na to, čo by to mohlo byť? Siahnite po módnych doplnkoch! Šatky, šály, čiapky, rukavice Neplnia len estetickú funkciu, ale rozhodne nám s nimi […]

Prečítať