Nemrznime počas decembrových nocí


Na trhu je množstvo materiálov, ktoré môžu vyplniť prikrývku či vankúš. Aké sú výhody a nevýhody týchto jednotlivých materiálov a ako sa treba o ne starať?

Perinbaba alebo bambusová džungla?
Prikrývka z bavlnydokáže sať veľa vlhkosti a teda je vhodná pre tých, ktorí sa často v noci potia. Aby túto funkciu plnila stále, treba ju občas dať vyvetrať na čerstvý vzduch napríklad na balkón alebo terasu.

ovce

Príjemné a teplé posteľné prikrývky naplnené perím sú nanajvýš komfortné a zaručene Vás zahrejú. Jedinou ich nevýhodou je to, že perie je alergén a nie každý ho dobre znáša. Tieto periny by sa mali každý deň ponatriasať a vyvetrať. Vyhýbajte sa priamemu slnku alebo hmle, perie by mohlo stvrdnúť, alebo by sa vytvorili až chuchvalce. Odneste ich raz za 3-5 rokov do čistiarne. V žiadnom prípade ich neperte doma!

Prikrývky z umelého vlákna a mikrovlákna nevyžadujú veľa starostlivosti a sú o dosť lacnejšie ako tie prírodné, organické. Vyznačujú sa veľkou elasticitou a svoj tvar si zachovajú aj pri častom praní. Nezapáchajú a nenasávajú pot a zostávajú tak dlhú dobu svieže.

Vlnená prikrývkamá tú vlastnosť, že Vaše telo odizoluje od tepla a chladu a perfektne zabsorbuje vlhkosť. Ovčia vlna má taktiež blahodarný vplyv na pokožku. Tak isto ako perie je aj ovčia vlna alergén a je náročnejšia na starostlivosť. Tieto prikrývky by sa nemali vôbec natriasať a vyžadujú si každodenné vetranie. Každé 4 roky ich odneste do čistiarne (napriek tomu, že „strižná vlna“ má samočistiace schopnosti).

bambus

Čoraz väčšej obľube sa pri výrobe vankúšov a prikrývok teší bambus. Na trhu, bohužiaľ existuje veľa falzifikátou, a preto je ťažké nájsť naozaj vysokokvalitný produkt. Bambus je ľahký a vzdušný a je vhodný pre ľudí s alergiou na vlnu. Znovu ho treba vetrať a dá sa prať v práčke na 60°C s použitím pracieho prostriedku na jemnú bielizeň.

budík

Materiál, ktorý nedokáže skoro vôbec udržať teplo a vyznačuje sa ľahkosťou a jemnosťou je obľúbený hodváb. Hodí sa skôr na leto. Avšak, nespotíte sa pod ním! Je vzdušný, antibakteriálny a vytvára hygienické podmienky pre Váš spánok. Každé ráno ho vetrajte a  čistite ho iba v čistiarni raz za 2-3 roky.     

5/5 - (1 vote)

Podobné príspevky

10 inšpirácií ako využiť zvyšky jedla v domácnosti

Aj tým najšetrnejším ľuďom sa raz za čas stane, že sa im v domácnosti vyskytnú zvyšky jedla. No a nám bežným ľuďom, sa to stáva pomerne často. Týchto desať inšpirácií vám pomôže s týmito zvyškami naložiť čo najefektívnejšie.   Odrezky zo zeleniny a mäsa môžete spolu pomlieť, osoliť, okoreniť a použiť na prípravu plnky, polievky, alebo nákypu. Ak sa vám […]

Prečítať

Dom a záhrada

Pri kúpe domu nás určite zaujíma veľa atribútov, ako je napr. lokalita, susedia, dostupnosť školských stredísk a zdravotných zariadení. A keďže dom a záhrada idú ruka v ruke, tak určite sa pri kúpe budeme riadiť aj veľkosťou záhrady. Predstavíme vám niekoľko návodov, ako si vyberať dom. Dom ťa musí chytiť za srdce: Prvý vstup do nového príbytku má svoje […]

Prečítať

Pár sekúnd a vyzeráte lepšie!

Kúpili ste si drahé šaty a topánky a bola ste presvedčená, že budú spolu vyzerať dokonale, ale výsledok vás celkom sklamal? Máte stále pocit, že tomu niečo chýba a neviete prísť na to, čo by to mohlo byť? Siahnite po módnych doplnkoch! Šatky, šály, čiapky, rukavice Neplnia len estetickú funkciu, ale rozhodne nám s nimi […]

Prečítať