by
on
under
Permalink

Meniče napätia a ich bežné využitie, ktoré určite oceníte

Existuje pomerne veľa situácií, v ktorých dokážeme využiť menic napätia, inak známy aj ako striedač alebo invertor. Pravdepodobne sa s ním stretli hlavní tí, čo často kempujú, chodia na chatu alebo zažívajú častejší výpadok elektrickej energie. Vlastne funkčným spôsobom sa dá invertor využiť všade tam, kde máme prístup k zdroju s jednosmerný napätím, z ktorého sa dá pomocou striedača vyrobiť striedavé napätie (230 V). Teda také, akým disponujú bežné domácnosti a interiéry.Často sa tak môže využiť aj v prípade, ak máte so sebou auto, karavan,… ale žiadnu elektrickú zásuvku. Respektíve ak ste na cestách a potrebujete spoľahlivý elektrický zdroj s klasickým napätím.

auto s karavanom

  • Z jednosmerného napätia 12 V alebo 24 V sa praktickým spôsobom vyrobí striedavých 230 V.

Teda aj napriek tomu, že sa niektorí s takýmto produktom ešte nestreli, tak vidia, že vo svojej podstate ide o veľmi praktickú vec s univerzálnym využitím. O to viac v dnešnej dobe, kedy sme doslova odkázaní na stovku elektrospotrebičov, či už z funkčného alebo zábavného hľadiska. Podľa toho, kde chceme menič použiť, by sme si mali vybrať jeho typ s konkrétnymi parametrami. Pretože ako bolo spomenuté, invertory sú univerzálne a využiteľné v mnohých situáciách.

chata, zima, sneh

  • V stručnosti ich môžeme rozdeliť na tie s modifikovanou alebo čistou sínusoidou.

K napojeniu bežných spotrebičov sa dá v podstate bez problémov použiť invertor s modifikovanou sínusoidou, ktorý je lacnejší. Naopak typ s čistou sínusoidou sa používa tam, kde je vyžadovaná presnosť, napríklad pri napojení meracích prístrojov.

Z hľadiska bežného použitia k meničom dokážeme zapojiť všetky menšie spotrebiče, ktoré pravidelne využívame na cestách ako napr. notebook a nabíjačku od telefónu, ale aj tie, čo používame v domácnosti ako pracovné náradie, chladničku, mikrovlnnú rúru, televíziu a podobne.