Rodičia, čo robia vaše deti na internete?

V dnešnej dobe moderných technológií máme prístup k internetu takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Nie len my, ale aj naše deti. V reštauráciach či dopravných prostriedkoch môžte vidieť už tie najmenšie detičky pozerať rozprávky alebo ich obľúbené pesničky na YouTube. Tieto malé deti sú pri pozeraní (dúfajme) sprevádzané rodičmi, takže mamičky a oteckovia majú pod kontrolou, aké informácie ich dieťa nasáva z obrazovky. Už len obyčajné detské programy obsahujú povinné reklamy, ktoré svojim obsahom nie sú vhodné pre detské oči. Takže rodič by mal byť vždy prítomný a zasiahnuť v prípade nežiadúcich obrázkov.

d8d4c18742083b418bb9e5a01a0bb4e3[1]

A čo deti, ktoré sú školopovinné?

Tie, čo vedia na rozdiel od škôlkarov čítať a písať. Deti, ktoré ešte nevlastnia svoj vlastný mobilný telefón, majú často voľný prístup k telefónu svojich rodičov, tabletu alebo počítaču. Máte prehľad o tom, čo vaše dieťa robí, keď si od vás vypýta telefón? Ste pri ňom, keď si hľadá informácie na internete k domácej úlohe? 

Kedysi sme museli zájsť do knižnice, keď sme mali napísať slohovú prácu alebo zháňať nejaké fakty. Internet nám dnes veľmi pomáha a zprístupňuje nám veľa užitočných informácií. Avšak všetko má svoje klady a zápory. My dospelí vieme rozoznať dobré od zlého, bezpečné od nebezpečného. Predstavte si ale svoje dieťa vo vývoji, ktoré si práve robí domácu úlohu pomocou laptopu a internetu. Do vyhľadávača zadá žiadané slovo a zobrazí sa mu dvadsať rôznych stránok. Dieťa náhodne klikne na niektorú z nich a práve tam beží reklama ako môže vyhrať nový playstation. Dieťa na link klikne zo zvedavosti a netuší, že práve to môže byť pochybná stránka, ktorá vám z laptopu vytiahne vaše osobné údaje. Alebo obrázok polonahej ženy v bikinách. Chlapci vo veku už jedenásť rokov sú veľmi zvedaví a svojou zvedavosťou a voľným prístupom na internet sa môžu dostať na porno stránky, live chats s takýmito dámami a pod.

iphone-410311_1280

Pozor, keď sa rozhodnete darovať dieťaťu mobilný telefón…

Všetci dobre vieme, že sa tomu nevyhneme. Skôr, či neskôr deti dostanú tento „nástroj na všetko“ do rúk a my budeme mať nad nimi postupne menšiu kontrolu. Ponáhľať sa s tým však vôbec netreba. Sú rodičia, ktorí chcú kráčať s dobou a tak v tom nevidia problém. Nezabúdajme však, aký je virtuálny svet nebezpečný a hlavne pre deti vo veku, keď dospievajú. Na webe nájdu čokoľvek, čo ich v hlave napadne. Môžu to byť násilné videá, sexuálne scény, návody na páchanie zločinu, atď. Dievčatá, či chlapci v tomto zraniteľnom veku môžu byť internetom zneužívané a ani o tom nebudú vedieť. Na sociálnych sieťach zdieľajú svoje fotografie s našpúlenými perami, či provokačnými pózami netušiac, kto všetko sa na nich pozerá. Dnešným trendom je získať čo najviac lajkov na fotku a nie len deti, ale aj dospelí sa stávajú doslova závislí na čakaní na lajky a komentáre. Nehovoriac o zoznamkách na slepo. Deťom vo veku 14 a viac rokov stačí, keď im niekto napíše, že skvelo vyzerajú alebo po krátkom rozhovore im nahovoria aké sú inteligentné, úžasné, vtipné a následne na to ich nalákajú na stretnutie vonku. Dospievajúce deti vidia svet svojimi očami a ťažko im vysvetlíte, že niektoré veci nie sú zatiaľ pre nich. Treba ich však viesť k tomu, aby boli opatrné a nebyť ľahostajný, dôverovať, ale preverovať. 

Dnes sú dostupné rôzne aplikácie ako Kaspersky Safe Kids, Quostodio Parental Control, KidLogger, Norton Family parental control, ESET Parental Control, ktoré umožňujú rodičom kontrolovať, aké stránky ich deti navštevujú, aké aktivity vykonávajú na inetrnete a samozrejme je aj možnosť zablokovať linky s nežiadúcim obsahom.

Buďme príkladom

Keď deti vidia svojich rodičov neustále s telefónom v rukách, myslia si, že je to v poriadku. Rodičia sú pre svoje deti príkladom. A teda ak rodič trávi tri štvrtiny dňa pozeraním do mobilu, jeho dieťa bude s najväčšou pravdepodobnosťou robiť to isté a potom je už asi zbytočné vysvetľovať, že je to nezdravé a návykové. Naučme deti využívať internet predovšetkým na vzdelávanie sa a komunikáciu s priateľmi na obmedzenej úrovni, aby nezabudli, že treba chodiť na čerstvý vzduch a pozerať pri tom pred seba a že niet nad osobné stretnutia a rozhovory s ľuďmi, ktorých poznáme a máme radi.

Podobné príspevky

Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Web

Priebeh masáží

Erotické masáže sú určitý typ masáží, ktorý má však od bežných masáží pomerne ďaleko, pretože využíva jedinečné techniky, praktiky a má inú náplň. Najmä vďaka tomu sú populárne a veľmi vyhľadávané, a to predovšetkým mužskou časťou populácie. Tento typ masáže prináša množstvo zdravotných benefitov v prípade, že sa ho zákazník účastní pravidelne. Okrem zdravotných benefitov […]

Prečítať
Web

Internet ako miesto možností

Internet je dnes miestom možností, kde si svoju príležitosť dokáže nájsť skutočne každý ak vie ako hľadať a kde nájsť podporu pre svoje podnikanie a vhodnú reklamu, aby ste mohli bez problémov robiť to, čo máte radi a zarábať za to veľmi veľa peňazí, ktoré si skutočne zaslúži tiež na kvalitné služby alebo produkty ktoré […]

Prečítať