Odkiaľ ten zvuk ide?

Keď sa zvuk začal písať fyzikálnymi veličinami a prišlo sa na jeho šírenie v rôznych prostrediach, zrejme ešte nikto netušil, aký dopad to bude mať na spoločnosť. Využitie zvuku je ozaj neskutočne pestré. Nás však momentálne nebude zaujímať jeho prechod vzduchom, či vo vode. Nás, bežných smrteľníkov, zaujíma predovšetkým jeho využitie nám veľmi blízkym spôsobom – spracovanie v podobe záznamu a produkcie.
 
zvuk

Magnetizmus a hudba?

Tieto dve navzájom na prvý pohľad nič nespájajúce disciplíny však v jednom projekte spolupracujú až pridobre. Veď bez magnetických pásov by sa veru nezaobišiel žiadny magnetický záznam. A teda žiadne kazety a kazeťáky.
No predovšetkým nahrávacie štúdia by to mali, mierne povedané, skomplikované. Pretože na niekoľko-vrstvové pásy sa vo zvukových štúdiách mohli nahrávať samostatne znejúce nástroje a spevy!
 

Vinyl nie len v technickom priemysle

Ako by sme mohli nespomenúť vinylové platne. Tento mechanický princíp hudobného záznamu sa používa dodnes, ale prevažne len v kruhoch, kde si vyžadujú určitý charakter zvuku. Zvukoví fajnšmekeri stále nedajú dopustiť na gramofónové platne. Dokonca niektorí slávni moderní speváci si dávajú vyryť svoje diela na platne aj v dnešnej digitálnej dobe.

gramogfon
 

Digitálne technológie nie sú všetko!

V súčastnosti najpoužívanejším spôsobom hudobného záznamu a produkcie je digitálny záznam vo forme CD nosičov a rôznych digitálnych formátov. A keďže v tejto dobe žijeme, nemusíme to nikomu predstavovať. Čo ale nie každý vie, že hudba na týchto nosičoch často pôsobí neprirodzene. Najmä pre ľudí, ktorí boli odchovaní generáciou platní a magnetických pásov.
„Hudba z digitálnych nosičov je veľmi umelá, nemá tú mäkkosť a prirodzenosť.“ Aj takto sa vyjadrujú zvukoví majstri.
Nuž a nám laikom neostáva nič iné, len si skúsiť porovnať jednotlivé spôsoby na vlastnej koži. Kto má však dnes doma gramofón, alebo prehrávač na magnetické pásy? Snáď len archívy. Alebo zanietení jednotlivci. A tak ďalej konzumujeme digitálne médiá a tie sa postupne začínajú stávať novou referenciou kvality pre nové generácie.

Podobné príspevky

Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Vianočný balkón

LED svetlá určite už poznáte. Posledné roky sú oveľa viac používané LED žiarovky namiesto klasických žiaroviek. Dôvod je jednoduchý. Aj keď LED žiarovky só niečo drahšie, aj tak sú žiadanejšie. Majú totiž oveľa dlhšiu životnosť, poskytujú kvalitnejšie osvetlenie a najmä sú úspornejšie. Práve preto sú nielen samotné LED žiarovky, ale všetky LED svetlá také žiadané. […]

Prečítať
Služby

Čaj z matcha lístkov

Zelený čaj patrí k obľúbeným nápojom množstva ľudí. Je chutný, ale má aj množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Navyše ľudia, čo nepijú kávu môžu kofeín získať práve zo zeleného čaju. Zelený čaj vám dodá energiu, zlepší trávenie a odbúra toxíny. A teraz si predstavte, že existuje ešte lepší zelený čaj, aký si kupujete v […]

Prečítať