Odkiaľ ten zvuk ide?

Keď sa zvuk začal písať fyzikálnymi veličinami a prišlo sa na jeho šírenie v rôznych prostrediach, zrejme ešte nikto netušil, aký dopad to bude mať na spoločnosť. Využitie zvuku je ozaj neskutočne pestré. Nás však momentálne nebude zaujímať jeho prechod vzduchom, či vo vode. Nás, bežných smrteľníkov, zaujíma predovšetkým jeho využitie nám veľmi blízkym spôsobom – spracovanie v podobe záznamu a produkcie.
 
zvuk

Magnetizmus a hudba?

Tieto dve navzájom na prvý pohľad nič nespájajúce disciplíny však v jednom projekte spolupracujú až pridobre. Veď bez magnetických pásov by sa veru nezaobišiel žiadny magnetický záznam. A teda žiadne kazety a kazeťáky.
No predovšetkým nahrávacie štúdia by to mali, mierne povedané, skomplikované. Pretože na niekoľko-vrstvové pásy sa vo zvukových štúdiách mohli nahrávať samostatne znejúce nástroje a spevy!
 

Vinyl nie len v technickom priemysle

Ako by sme mohli nespomenúť vinylové platne. Tento mechanický princíp hudobného záznamu sa používa dodnes, ale prevažne len v kruhoch, kde si vyžadujú určitý charakter zvuku. Zvukoví fajnšmekeri stále nedajú dopustiť na gramofónové platne. Dokonca niektorí slávni moderní speváci si dávajú vyryť svoje diela na platne aj v dnešnej digitálnej dobe.

gramogfon
 

Digitálne technológie nie sú všetko!

V súčastnosti najpoužívanejším spôsobom hudobného záznamu a produkcie je digitálny záznam vo forme CD nosičov a rôznych digitálnych formátov. A keďže v tejto dobe žijeme, nemusíme to nikomu predstavovať. Čo ale nie každý vie, že hudba na týchto nosičoch často pôsobí neprirodzene. Najmä pre ľudí, ktorí boli odchovaní generáciou platní a magnetických pásov.
„Hudba z digitálnych nosičov je veľmi umelá, nemá tú mäkkosť a prirodzenosť.“ Aj takto sa vyjadrujú zvukoví majstri.
Nuž a nám laikom neostáva nič iné, len si skúsiť porovnať jednotlivé spôsoby na vlastnej koži. Kto má však dnes doma gramofón, alebo prehrávač na magnetické pásy? Snáď len archívy. Alebo zanietení jednotlivci. A tak ďalej konzumujeme digitálne médiá a tie sa postupne začínajú stávať novou referenciou kvality pre nové generácie.

Podobné príspevky

Moto

Motorky

Existuje veľa dopravných prostriedkov, na ktorých sa môžete dostať na rôzne miesta. Mnoho ľudí využíva práve na cestovanie osobný automobil. Avšak premýšľali ste už nad možnosťou dopravy na motorke? Motorka prejde aj cez také miesta, kde by ste sa autom nedostali. Výhodou je pohodlie. Na motorke si viete užiť jazdu naplno. Voľnosť, slobodu, chcú na […]

Prečítať
Služby

Meditujte s hudbou

Meditácia a mantry majú hlboké korene v mnohých kultúrach po celom svete. Meditačné mantry sú zvukové vzorce, slová alebo frázy, ktoré sa opakujú počas meditácie, s cieľom upokojiť myseľ a dosiahnuť vnútorný pokoj. Ich účel je prebudiť v nás hlboký zmysel a spojenie s našou vnútornou pravdou. Mantry majú schopnosť pohladiť našu myseľ a priniesť […]

Prečítať
Moto

Jazda v noci

Jazda autom je pre niekoho radosť, no iný z toho nemusí mať také veľké potešenie. Do ktorej skupiny ľudí patríte práve vy? Autom sa dostanete na mnohé miesta. Avšak mestá sú tak preplnené osobnými automobilmi, že niektorým ľuďom to vyslovene veľmi prekáža. Ak si nie ste istý svojou jazdou autom, radšej by ste sa nemali […]

Prečítať