Neviete aké popínavky zasadiť k plotu či na balkón? Inšpirujte sa v článku

Na trhu existuje nespočetné množstvo druhov popínavých rastlín, ktoré vyhovovujú prakticky akémukoľvek priestoru. Pri výbere sa však vždy rozhodujte podľa toho kam rastlinu chcete umiestniť a za akým účelom.
Existujú rastliny, ktoré majú šlahúne a samé sa prichytia o oporu ale aj rastliny, ktoré musíte priviazať. Rozhodujúce sú aj nároky na svetlo, tieň alebo nároky na vlahu. Preto si vždy pred kúpou zistite o danej rastline čo najviac informácií.

altán
 
Pavinič trojlaločnatý (Parthenocissus tricuspidata)
Ak obľubujete výrazné farby tak si rozhodne zožeňte tento pavinič. Je to odolná popínavá rastlina, ktorá spoľahlivo pokryje akýkoľvek múrik alebo plot. A na jeseň sa vám odvďačí za starostlivosť nádhernými, lesklými, karmínovo červenými listami. Navyše ak si ním necháte obrásť dom, v letných horúčavách budete mať vo vnútri príjemný chládok.
Výška jednej rastliny môže dosiahnuť až 18 m a šírka presahuje 9 m.
 
Zimolez (Lonicera periclymenum)
Táto popínavka je veľmi obľúbená pre svoje biele alebo ružové úžasne sladko voňajúce kvety. Ak použijete vhodnú opornú konštrukciu môžete z nej „vyrobiť“ živý plot, ktorý bude obdivovať každý okoloidúci. Existujú aj veľmi krásne a dekoratívne druhy s panašovanými listami.
Výška rastliny: 6 m a šírka: 3 m
 
klementis

Plamienok (Clematis)
Kto by nepoznal klematis. Táto nádherná popínavka, kvitnúca kvetmi celej farebnej škály od bielej až po fialovú, je oživením každej záhrady alebo balkóna. Krásne sa vyníma na pergolách alebo trelážach a ak má možnosť dokáže obrásť aj korunu blízkeho stromu. Môže sa tvarovať rezom ale pre svoje dlhé šlahúne nie je vhodná pre malé plochy.
Výška rastliny: 9 m a šírka: 3 m
 
Mučenka (Passiflora caerulea)
Mučenka, okrem toho, že kvitne zvláštnymi kvetmi podľa, ktorých boli pomenovaná kresťanskými misionármi, môže zarodiť aj šťavnatými plodmi. Keďže je to tropická liana plodov sa dočkáte jedine za dodržania optimálnych podmienok a len ak ju budete pestovať v izbe alebo vykurovanej zimnej záhrade.
Výška rastliny: 9 m a šírka: 3 m

Podobné príspevky

Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Vianočný balkón

LED svetlá určite už poznáte. Posledné roky sú oveľa viac používané LED žiarovky namiesto klasických žiaroviek. Dôvod je jednoduchý. Aj keď LED žiarovky só niečo drahšie, aj tak sú žiadanejšie. Majú totiž oveľa dlhšiu životnosť, poskytujú kvalitnejšie osvetlenie a najmä sú úspornejšie. Práve preto sú nielen samotné LED žiarovky, ale všetky LED svetlá také žiadané. […]

Prečítať
Služby

Čaj z matcha lístkov

Zelený čaj patrí k obľúbeným nápojom množstva ľudí. Je chutný, ale má aj množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Navyše ľudia, čo nepijú kávu môžu kofeín získať práve zo zeleného čaju. Zelený čaj vám dodá energiu, zlepší trávenie a odbúra toxíny. A teraz si predstavte, že existuje ešte lepší zelený čaj, aký si kupujete v […]

Prečítať