NETRADIČNÉ VYUŽITIE TRADIČNÝCH BYLÍN A PLODÍN ZO ZÁHRADY


Nechtík lekárskyje veľmi známa bylinka vysoko oceňovaná a hojne pestovaná v záhradách.
Kedysi sa listy jedli ako zelenina a šťava z roztlačených okvetných lístkov sa používala k farbeniu syra a masla. Práve okvetné lístky silno oranžovej farby majú najsilnejší liečivý účinok.

třešně
 
Nechtíkové ľadové kocky
4 lyžice nechtíkových kvetov povaríme v 1/4l vody a necháme vychladnúť. Precedíme a nalejeme do nádobky na ľad a dáme zamraziť. Kockou ľadu potom potierame okolie očí a mihalnice. Táto procedúra zmierňuje bolesť a začervenanie a odstraňuje únavu.
……………………………………………………………………………………………….
Mak. Niekto ho nenávidí a je naň alergický a niekto ho zbožňuje. Milujú ho hlavne deti na rezancoch alebo v závine. Obsahuje veľa vápnika a dá sa z neho ľahko vyrobiť výživné rastlinné mlieko.
 
Makový nápoj na dobrý spánok
4 lyžice pomletého maku prelejeme šálkou vriacej vody a necháme odstáť. Potom precedíme, pridáme lyžicu medu a zamiešame. Pijeme večer pred spaním na upokojenie nervov a zahnanie čiernych myšlienok.
……………………………………………………………………………………………….
Rumanček kamilkový, táto kedysi hojná bylinka sa už takmer vytratila z nášho okolia. Obsahuje účinnú látku „azulén“, ktorá pôsobí liečivo vnútorne aj zvonka.
 
Rumančekové čistiace mlieko
Do 1,5 dcl plnotučného mlieka dáme 2 lyžice kvetov a zahrievame vo vodnom kúpeli 30 minút tak aby mlieko nevrelo a netvoril sa na ňom povlak. Necháme 2 hodiny lúhovať, precedíme a používame na čistenie suchej a jemnej pleti. Mlieko sa dá uschovať v chladničke kde vydrží niekoľko dní.
………………………………………………………………………………………………..
Kto by nepoznal čerešňu alebo višňu. Ovocie, ktoré dozrieva v máji až júni, chutí osviežujúco a je nabité vitamínmi a minerálmi. Je prospešné pre cukrovkárov pre obsah levulózy aj pre pacientov liečiacich sa na hypotyreózu kvôli vysokému obsahu jódu a vitamínu C.

mák
 
Obklad na bolesť hlavy
Čerešne, ktoré nefarbia, najlepšie z nešľachtených starých druhov, vykôstkujeme, roztlačíme a položíme na gázu. Druhou gázou prekryjeme a priložíme na čelo a necháme pôsobiť 10-15 minút. Tento obklad najlepšie pôsobí proti migréne. Po použití obklad nezahoďte ale nechajte pár minút priložený na krk alebo dekolt. Ovocné kyseliny a vitamíny obsiahnuté v šťave prirodzene omladzujú.
 
Živica z čerešňového stromu rozmiešaná s vodou na pastu lieči artritídu a lišaje.

Podobné príspevky

Služby

Meditujte s hudbou

Meditácia a mantry majú hlboké korene v mnohých kultúrach po celom svete. Meditačné mantry sú zvukové vzorce, slová alebo frázy, ktoré sa opakujú počas meditácie, s cieľom upokojiť myseľ a dosiahnuť vnútorný pokoj. Ich účel je prebudiť v nás hlboký zmysel a spojenie s našou vnútornou pravdou. Mantry majú schopnosť pohladiť našu myseľ a priniesť […]

Prečítať
Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Už žiadne horúčavy

Leto je časom horúceho počasia a dovoleniek. Čo ale robiť ak sa počas leta Váš dom alebo byt stane horúcim peklom? Máme pre Vás jednoduché riešenie. Zaobstarajte si klímu do svojho bytu či domu. Leto čas radosti ale aj starostí Teploty na teplomeroch stúpajú a dosahujú rekordné výšky. Horúce počasie teší prázdninujúcich školákov a dovolenkárov. […]

Prečítať