by
on
under Nezařazené
Permalink

NETRADIČNÉ VYUŽITIE TRADIČNÝCH BYLÍN A PLODÍN ZO ZÁHRADY


Nechtík lekárskyje veľmi známa bylinka vysoko oceňovaná a hojne pestovaná v záhradách.
Kedysi sa listy jedli ako zelenina a šťava z roztlačených okvetných lístkov sa používala k farbeniu syra a masla. Práve okvetné lístky silno oranžovej farby majú najsilnejší liečivý účinok.

třešně
 
Nechtíkové ľadové kocky
4 lyžice nechtíkových kvetov povaríme v 1/4l vody a necháme vychladnúť. Precedíme a nalejeme do nádobky na ľad a dáme zamraziť. Kockou ľadu potom potierame okolie očí a mihalnice. Táto procedúra zmierňuje bolesť a začervenanie a odstraňuje únavu.
……………………………………………………………………………………………….
Mak. Niekto ho nenávidí a je naň alergický a niekto ho zbožňuje. Milujú ho hlavne deti na rezancoch alebo v závine. Obsahuje veľa vápnika a dá sa z neho ľahko vyrobiť výživné rastlinné mlieko.
 
Makový nápoj na dobrý spánok
4 lyžice pomletého maku prelejeme šálkou vriacej vody a necháme odstáť. Potom precedíme, pridáme lyžicu medu a zamiešame. Pijeme večer pred spaním na upokojenie nervov a zahnanie čiernych myšlienok.
……………………………………………………………………………………………….
Rumanček kamilkový, táto kedysi hojná bylinka sa už takmer vytratila z nášho okolia. Obsahuje účinnú látku „azulén“, ktorá pôsobí liečivo vnútorne aj zvonka.
 
Rumančekové čistiace mlieko
Do 1,5 dcl plnotučného mlieka dáme 2 lyžice kvetov a zahrievame vo vodnom kúpeli 30 minút tak aby mlieko nevrelo a netvoril sa na ňom povlak. Necháme 2 hodiny lúhovať, precedíme a používame na čistenie suchej a jemnej pleti. Mlieko sa dá uschovať v chladničke kde vydrží niekoľko dní.
………………………………………………………………………………………………..
Kto by nepoznal čerešňu alebo višňu. Ovocie, ktoré dozrieva v máji až júni, chutí osviežujúco a je nabité vitamínmi a minerálmi. Je prospešné pre cukrovkárov pre obsah levulózy aj pre pacientov liečiacich sa na hypotyreózu kvôli vysokému obsahu jódu a vitamínu C.

mák
 
Obklad na bolesť hlavy
Čerešne, ktoré nefarbia, najlepšie z nešľachtených starých druhov, vykôstkujeme, roztlačíme a položíme na gázu. Druhou gázou prekryjeme a priložíme na čelo a necháme pôsobiť 10-15 minút. Tento obklad najlepšie pôsobí proti migréne. Po použití obklad nezahoďte ale nechajte pár minút priložený na krk alebo dekolt. Ovocné kyseliny a vitamíny obsiahnuté v šťave prirodzene omladzujú.
 
Živica z čerešňového stromu rozmiešaná s vodou na pastu lieči artritídu a lišaje.

Posted in Nezařazené |