Nemrznime počas decembrových nocí

Na trhu je množstvo materiálov, ktoré môžu vyplniť prikrývku či vankúš. Aké sú výhody a nevýhody týchto jednotlivých materiálov a ako sa treba o ne starať?

Perinbaba alebo bambusová džungla?
Prikrývka z bavlnydokáže sať veľa vlhkosti a teda je vhodná pre tých, ktorí sa často v noci potia. Aby túto funkciu plnila stále, treba ju občas dať vyvetrať na čerstvý vzduch napríklad na balkón alebo terasu.

ovce

Príjemné a teplé posteľné prikrývky naplnené perím sú nanajvýš komfortné a zaručene Vás zahrejú. Jedinou ich nevýhodou je to, že perie je alergén a nie každý ho dobre znáša. Tieto periny by sa mali každý deň ponatriasať a vyvetrať. Vyhýbajte sa priamemu slnku alebo hmle, perie by mohlo stvrdnúť, alebo by sa vytvorili až chuchvalce. Odneste ich raz za 3-5 rokov do čistiarne. V žiadnom prípade ich neperte doma!

Prikrývky z umelého vlákna a mikrovlákna nevyžadujú veľa starostlivosti a sú o dosť lacnejšie ako tie prírodné, organické. Vyznačujú sa veľkou elasticitou a svoj tvar si zachovajú aj pri častom praní. Nezapáchajú a nenasávajú pot a zostávajú tak dlhú dobu svieže.

Vlnená prikrývkamá tú vlastnosť, že Vaše telo odizoluje od tepla a chladu a perfektne zabsorbuje vlhkosť. Ovčia vlna má taktiež blahodarný vplyv na pokožku. Tak isto ako perie je aj ovčia vlna alergén a je náročnejšia na starostlivosť. Tieto prikrývky by sa nemali vôbec natriasať a vyžadujú si každodenné vetranie. Každé 4 roky ich odneste do čistiarne (napriek tomu, že „strižná vlna“ má samočistiace schopnosti).

bambus

Čoraz väčšej obľube sa pri výrobe vankúšov a prikrývok teší bambus. Na trhu, bohužiaľ existuje veľa falzifikátou, a preto je ťažké nájsť naozaj vysokokvalitný produkt. Bambus je ľahký a vzdušný a je vhodný pre ľudí s alergiou na vlnu. Znovu ho treba vetrať a dá sa prať v práčke na 60°C s použitím pracieho prostriedku na jemnú bielizeň.

budík

Materiál, ktorý nedokáže skoro vôbec udržať teplo a vyznačuje sa ľahkosťou a jemnosťou je obľúbený hodváb. Hodí sa skôr na leto. Avšak, nespotíte sa pod ním! Je vzdušný, antibakteriálny a vytvára hygienické podmienky pre Váš spánok. Každé ráno ho vetrajte a  čistite ho iba v čistiarni raz za 2-3 roky.     

Podobné príspevky

Moto

Motorky

Existuje veľa dopravných prostriedkov, na ktorých sa môžete dostať na rôzne miesta. Mnoho ľudí využíva práve na cestovanie osobný automobil. Avšak premýšľali ste už nad možnosťou dopravy na motorke? Motorka prejde aj cez také miesta, kde by ste sa autom nedostali. Výhodou je pohodlie. Na motorke si viete užiť jazdu naplno. Voľnosť, slobodu, chcú na […]

Prečítať
Služby

Meditujte s hudbou

Meditácia a mantry majú hlboké korene v mnohých kultúrach po celom svete. Meditačné mantry sú zvukové vzorce, slová alebo frázy, ktoré sa opakujú počas meditácie, s cieľom upokojiť myseľ a dosiahnuť vnútorný pokoj. Ich účel je prebudiť v nás hlboký zmysel a spojenie s našou vnútornou pravdou. Mantry majú schopnosť pohladiť našu myseľ a priniesť […]

Prečítať
Moto

Jazda v noci

Jazda autom je pre niekoho radosť, no iný z toho nemusí mať také veľké potešenie. Do ktorej skupiny ľudí patríte práve vy? Autom sa dostanete na mnohé miesta. Avšak mestá sú tak preplnené osobnými automobilmi, že niektorým ľuďom to vyslovene veľmi prekáža. Ak si nie ste istý svojou jazdou autom, radšej by ste sa nemali […]

Prečítať