by
on
under Nezařazené
Permalink

Nemrznime počas decembrových nocí

Na trhu je množstvo materiálov, ktoré môžu vyplniť prikrývku či vankúš. Aké sú výhody a nevýhody týchto jednotlivých materiálov a ako sa treba o ne starať?

Perinbaba alebo bambusová džungla?
Prikrývka z bavlnydokáže sať veľa vlhkosti a teda je vhodná pre tých, ktorí sa často v noci potia. Aby túto funkciu plnila stále, treba ju občas dať vyvetrať na čerstvý vzduch napríklad na balkón alebo terasu.

ovce

Príjemné a teplé posteľné prikrývky naplnené perím sú nanajvýš komfortné a zaručene Vás zahrejú. Jedinou ich nevýhodou je to, že perie je alergén a nie každý ho dobre znáša. Tieto periny by sa mali každý deň ponatriasať a vyvetrať. Vyhýbajte sa priamemu slnku alebo hmle, perie by mohlo stvrdnúť, alebo by sa vytvorili až chuchvalce. Odneste ich raz za 3-5 rokov do čistiarne. V žiadnom prípade ich neperte doma!

Prikrývky z umelého vlákna a mikrovlákna nevyžadujú veľa starostlivosti a sú o dosť lacnejšie ako tie prírodné, organické. Vyznačujú sa veľkou elasticitou a svoj tvar si zachovajú aj pri častom praní. Nezapáchajú a nenasávajú pot a zostávajú tak dlhú dobu svieže.

Vlnená prikrývkamá tú vlastnosť, že Vaše telo odizoluje od tepla a chladu a perfektne zabsorbuje vlhkosť. Ovčia vlna má taktiež blahodarný vplyv na pokožku. Tak isto ako perie je aj ovčia vlna alergén a je náročnejšia na starostlivosť. Tieto prikrývky by sa nemali vôbec natriasať a vyžadujú si každodenné vetranie. Každé 4 roky ich odneste do čistiarne (napriek tomu, že „strižná vlna“ má samočistiace schopnosti).

bambus

Čoraz väčšej obľube sa pri výrobe vankúšov a prikrývok teší bambus. Na trhu, bohužiaľ existuje veľa falzifikátou, a preto je ťažké nájsť naozaj vysokokvalitný produkt. Bambus je ľahký a vzdušný a je vhodný pre ľudí s alergiou na vlnu. Znovu ho treba vetrať a dá sa prať v práčke na 60°C s použitím pracieho prostriedku na jemnú bielizeň.

budík

Materiál, ktorý nedokáže skoro vôbec udržať teplo a vyznačuje sa ľahkosťou a jemnosťou je obľúbený hodváb. Hodí sa skôr na leto. Avšak, nespotíte sa pod ním! Je vzdušný, antibakteriálny a vytvára hygienické podmienky pre Váš spánok. Každé ráno ho vetrajte a  čistite ho iba v čistiarni raz za 2-3 roky.     

Posted in Nezařazené |