by
on
under Nezařazené
Permalink

Ľudová voľba verzus luxus: Plastové alebo hliníkové okná?

S kúpou nových okien sa spája tušenie, že ide o investíciu s funkčnou a dlhodobou perspektívou, respektíve o vec, ktorá by nám mala spoľahlivo slúžiť minimálne tridsať rokov. Zároveň ide o dôležitý a vlastne neodmysliteľný prvok z hľadiska zdravého a komfortného bývania.
Súčasný trh ponúka v tomto smere niekoľko možností, k častým voľbám sa radia plastové okná (nižšia cena + izolačné vlastnosti), ale atraktívne pôsobí aj prevedenie hliníkových okien, hlavným strašiakom je však hlinikove okna cena, ktorá je oproti plastovým viditeľne vyššia. Avšak s vyššou cenou väčšinou prichádza luxus a spoľahlivosť.Architekt, stavba domu.jpg

  • Okrem týchto spomenutých volieb sú samozrejme známe aj iné možnosti, najčastejšie kombinácia materiálov plastu, hliníka alebo dreva či tkzv eurookná.

V článku sa ale zameriame na primárne voľby, a to špecifické vlastnosti dvoch vzájomne odlišných alternatív- plastových a hliníkových okien, čiže ľudová a cenovo prístupná voľba verzus luxusný model.
Plastová okná sú známe nielen nižšou cenou, ale je tu aj funkčná vlastnosť, ktorá súvisí s ich výbornou izoláciou a v tomto smere vo všeobecnosti prevyšujú aj hliníkové modely. U nich sa však dá konkrétny nedostatok vyriešiť voľbou správnych skiel či nastavením úspornej technológie.Upozornenie, rekonštrukcia.jpg
Prioritnou výhodou hliníkuje fakt, že sa dá veľmi spoľahlivo využiť v prípade veľkorozmerných okien, kedy je definitívne najlepšou možnosťou. Takisto je ako materiál odolnejší, pevnejší a poskytuje cca viac než dvojnásobne vyššiu životnosť (udáva sa 80 až 100 rokov). Pri veľkorozmerných oknách a použití hliníku sa dá takisto využívať len tenší rám, čím pôsobí ich vizuálna stránka elegantnejšie a esteticky.
Pokiaľ by sme sa však rozhodli pre kombináciu oboch materiálov, získali by sme výhodný kompromis. Konkrétnejšie to značí atraktívny dizajn spolu so skvelými izolačnými vlastnosťami.

Posted in Nezařazené |