Kupónová privatizácia

Pri kupónovej privatizácii dochádza k rýchlej a takmer bezplatnej distribúcii akcií medzi obyvateľov, ktorí si trúfajú tieto akcie získať, pričom prevezmú určitý podnik. To slovo trúfajú som použil preto, lebo s vlastnením tejto akcie prichádza i finančná zodpovednosť, hlavne ak je podnik zadĺžený a v neopatrenom stave. No na druhej strane sa dá pomocou vlastníctva tejto akcie veľa získať. Tieto kupóny sa nám teda časom zmenia na reálne peniaze. Teda pokiaľ bude podnik navštevovaný a bude nám prinášať zisk.

hodinky

• Vlastníctvo týchto kupónov bola teda cesta, ako sa dostať k peniazom. Predsa samotný kupón, na ktorom by sme nezarobili peniaze, by nás nezaujímal.
V dobe privatizácie sa odhadovalo, že takto sa v podstate rozdá asi 1. 500 podnikov, medzi 10 000 000 obyvateľov. Samotná organizácia by spôsobila chaos, tak mal podnik podobu akcie a tá zasa podobu kupónu. Vlastníctvo tohto kupónu značilo vlastníctvo akcie na daný podnik.

peněženka

• Takýto podnik v podobe investičného kupónu sa dal kúpiť za 1000 Kčs! /Československých korún/
Je to smiešna cena v porovnaní s tým, koľko jeho vlastníctvo môže priniesť zisku. Ale nemusí! Ak človek nemal plán a informácie, odkúpil zadĺžený a nevýnosný podnik, ktorý mu mohol finančne značne uškodiť. Tu je to riziko.
Lenže odborníci na financie potvrdili, že za 1000 Kčs, za ktoré kupón kúpime, máme 90% šancu zisku, než keby sme ich vrazili do lotérie. Takže z 1000 Kčs môžeme vyťažiť zisk 500. 000 Kčs, ale i 500 Kčs.

past

Netrúfol si na to úplne každý, pretože v tomto smere, aby sme nestratili, musel mať človek ako- také skúsenosti s kapitalizmom a obchodovaním. Takisto musel mať prístup k správnym informáciám, čo vtedy nebolo také ľahké. Informovanosť o ekonomickom stave bola tabu a zoberme si, že ešte ľudia nemali prístup ani k internetu. Mohli čítať akurát noviny, no tam sa takéto info nedozvedeli.

Podobné príspevky

Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Vianočný balkón

LED svetlá určite už poznáte. Posledné roky sú oveľa viac používané LED žiarovky namiesto klasických žiaroviek. Dôvod je jednoduchý. Aj keď LED žiarovky só niečo drahšie, aj tak sú žiadanejšie. Majú totiž oveľa dlhšiu životnosť, poskytujú kvalitnejšie osvetlenie a najmä sú úspornejšie. Práve preto sú nielen samotné LED žiarovky, ale všetky LED svetlá také žiadané. […]

Prečítať
Služby

Čaj z matcha lístkov

Zelený čaj patrí k obľúbeným nápojom množstva ľudí. Je chutný, ale má aj množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Navyše ľudia, čo nepijú kávu môžu kofeín získať práve zo zeleného čaju. Zelený čaj vám dodá energiu, zlepší trávenie a odbúra toxíny. A teraz si predstavte, že existuje ešte lepší zelený čaj, aký si kupujete v […]

Prečítať