Finančná gramotnosť alebo ako naučiť deti vážiť si peniaze?

Rodičia často majú pocit, že ich deti si nič nevážia. Žijeme v dobe, v ktorej existuje nespočetné množstvo hračiek a nákupy vieme realizovať veľmi rýchlo a jednoducho. Jediným problémom sú financie. Nemôžeme dať deťom pocit, že môžu mať všetko na čo pomyslia. V opačnom prípade si to prestanú vážiť a budú to považovať za samozrejmosť. Aby sme naučili svoje ratolesti porozumieť peniazom, mali by sme ich v tejto oblasti vzdelávať už od malička. Na mnohých školách sa dnes pokúšajú do vyučovania zapájať aj vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti, avšak je veľmi dôležité ak dieťa o financiách učia aj osoby, ktoré sú mu najbližšie – rodičia.

hračka.jpg

Možno sa pýtate samých seba, ako svoje deti naučiť finančnej gramotnosti?
Teória nepomôže– určite si pamätáte zo školských lavíc, ako Vás teória nudila. Dlhá teória nie je správna cesta, radšej uprednostnite prax. Dieťa všetko najlepšie pochopí, keď si to môže vyskúšať na vlastnej koži. Ideálne je to urobiť hravou formou, aby sa dieťa pri tom aj zabavilo. Dôležité je predstaviť skutočnú hodnotu peňazí a vysvetliť, že veci nedostaneme zadarmo no musíme za ne zaplatiť. A prostriedky na platby musíme niekde získať.
Vyučovanie v škole– okrem štandardných predmetov, ktoré sa dnes na školách vyučujú (slovenčina, matematika, fyzika, chémia a mnohé ďalšie) by súčasťou vyučovania mala byť aj finančná gramotnosť. Tá môže deťom v budúcnosti zlepšiť schopnosť vážiť si peniaze a vedieť s nimi lepšie hospodáriť.

školáci.jpg

Zodpovednosť a vďačnosť– týmito dvomi vlastnosťami by mal disponovať každý z nás. Svoje ratolesti by sme to mali učiť už od malička. Či už ide o zodpovednosť voči svojej rodine, priateľom, povinnostiam alebo práve financiám. Môžeme tak urobiť prostredníctvom vreckového, ktoré si deti musia rozdeliť, aby im vydržalo na určité obdobie. Rovnako by si z neho mali odkladať bokom na veci, ktoré by si chceli kúpiť. Vďaka vreckovému sa naučia, že si nemôžu kúpiť všetko čo chcú. Je potrebné im vysvetliť, že je vždy dôležité zvážiť, či danú vec iba chcú alebo naozaj potrebujú. Ak si vreckové minú, určite ho nedopĺňajte. Môžete deti zapojiť do domácich prác, pri ktorých majú možnosť získať dodatočné zdroje a zároveň sa naučia, že peniaze si treba zaslúžiť a byť za ne vďačný. Tiež je im potrebné vysvetliť, že existujú aj veci, ktoré sa nedajú kúpiť (zdravie, láska, rodina, priatelia). Ak Vaša ratolesť potrebuje požičať napríklad na kúpu darčeka pre rodinu alebo kamarátov, umožnite jej pôžičku napríklad 10 eur s tým, že Vám bude musieť vrátiť 12 eur ako odmenu za to, že ste jej požičali.
 
Tieto znalosti však treba budovať postupne, aby si ich deti postupne osvojovali a všetky metódy treba prispôsobovať veku dieťaťa. Určite je však nevyhnutné, aby ste to nenechali na náhodu a zapájali sa do tejto oblasti vzdelávania svojich potomkov, pretože v opačnom prípade sa môže stať, že sa budete o pár rokov čudovať, prečo si Vaša ratolesť neváži ten krásny darček, ktorý dostala.

Podobné príspevky

Služby

Meditujte s hudbou

Meditácia a mantry majú hlboké korene v mnohých kultúrach po celom svete. Meditačné mantry sú zvukové vzorce, slová alebo frázy, ktoré sa opakujú počas meditácie, s cieľom upokojiť myseľ a dosiahnuť vnútorný pokoj. Ich účel je prebudiť v nás hlboký zmysel a spojenie s našou vnútornou pravdou. Mantry majú schopnosť pohladiť našu myseľ a priniesť […]

Prečítať
Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Už žiadne horúčavy

Leto je časom horúceho počasia a dovoleniek. Čo ale robiť ak sa počas leta Váš dom alebo byt stane horúcim peklom? Máme pre Vás jednoduché riešenie. Zaobstarajte si klímu do svojho bytu či domu. Leto čas radosti ale aj starostí Teploty na teplomeroch stúpajú a dosahujú rekordné výšky. Horúce počasie teší prázdninujúcich školákov a dovolenkárov. […]

Prečítať