Finančná gramotnosť alebo ako naučiť deti vážiť si peniaze?

Rodičia často majú pocit, že ich deti si nič nevážia. Žijeme v dobe, v ktorej existuje nespočetné množstvo hračiek a nákupy vieme realizovať veľmi rýchlo a jednoducho. Jediným problémom sú financie. Nemôžeme dať deťom pocit, že môžu mať všetko na čo pomyslia. V opačnom prípade si to prestanú vážiť a budú to považovať za samozrejmosť. Aby sme naučili svoje ratolesti porozumieť peniazom, mali by sme ich v tejto oblasti vzdelávať už od malička. Na mnohých školách sa dnes pokúšajú do vyučovania zapájať aj vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti, avšak je veľmi dôležité ak dieťa o financiách učia aj osoby, ktoré sú mu najbližšie – rodičia.

hračka.jpg

Možno sa pýtate samých seba, ako svoje deti naučiť finančnej gramotnosti?
Teória nepomôže– určite si pamätáte zo školských lavíc, ako Vás teória nudila. Dlhá teória nie je správna cesta, radšej uprednostnite prax. Dieťa všetko najlepšie pochopí, keď si to môže vyskúšať na vlastnej koži. Ideálne je to urobiť hravou formou, aby sa dieťa pri tom aj zabavilo. Dôležité je predstaviť skutočnú hodnotu peňazí a vysvetliť, že veci nedostaneme zadarmo no musíme za ne zaplatiť. A prostriedky na platby musíme niekde získať.
Vyučovanie v škole– okrem štandardných predmetov, ktoré sa dnes na školách vyučujú (slovenčina, matematika, fyzika, chémia a mnohé ďalšie) by súčasťou vyučovania mala byť aj finančná gramotnosť. Tá môže deťom v budúcnosti zlepšiť schopnosť vážiť si peniaze a vedieť s nimi lepšie hospodáriť.

školáci.jpg

Zodpovednosť a vďačnosť– týmito dvomi vlastnosťami by mal disponovať každý z nás. Svoje ratolesti by sme to mali učiť už od malička. Či už ide o zodpovednosť voči svojej rodine, priateľom, povinnostiam alebo práve financiám. Môžeme tak urobiť prostredníctvom vreckového, ktoré si deti musia rozdeliť, aby im vydržalo na určité obdobie. Rovnako by si z neho mali odkladať bokom na veci, ktoré by si chceli kúpiť. Vďaka vreckovému sa naučia, že si nemôžu kúpiť všetko čo chcú. Je potrebné im vysvetliť, že je vždy dôležité zvážiť, či danú vec iba chcú alebo naozaj potrebujú. Ak si vreckové minú, určite ho nedopĺňajte. Môžete deti zapojiť do domácich prác, pri ktorých majú možnosť získať dodatočné zdroje a zároveň sa naučia, že peniaze si treba zaslúžiť a byť za ne vďačný. Tiež je im potrebné vysvetliť, že existujú aj veci, ktoré sa nedajú kúpiť (zdravie, láska, rodina, priatelia). Ak Vaša ratolesť potrebuje požičať napríklad na kúpu darčeka pre rodinu alebo kamarátov, umožnite jej pôžičku napríklad 10 eur s tým, že Vám bude musieť vrátiť 12 eur ako odmenu za to, že ste jej požičali.
 
Tieto znalosti však treba budovať postupne, aby si ich deti postupne osvojovali a všetky metódy treba prispôsobovať veku dieťaťa. Určite je však nevyhnutné, aby ste to nenechali na náhodu a zapájali sa do tejto oblasti vzdelávania svojich potomkov, pretože v opačnom prípade sa môže stať, že sa budete o pár rokov čudovať, prečo si Vaša ratolesť neváži ten krásny darček, ktorý dostala.

Podobné príspevky

Služby

Vianočný balkón

LED svetlá určite už poznáte. Posledné roky sú oveľa viac používané LED žiarovky namiesto klasických žiaroviek. Dôvod je jednoduchý. Aj keď LED žiarovky só niečo drahšie, aj tak sú žiadanejšie. Majú totiž oveľa dlhšiu životnosť, poskytujú kvalitnejšie osvetlenie a najmä sú úspornejšie. Práve preto sú nielen samotné LED žiarovky, ale všetky LED svetlá také žiadané. […]

Prečítať
Služby

Čaj z matcha lístkov

Zelený čaj patrí k obľúbeným nápojom množstva ľudí. Je chutný, ale má aj množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Navyše ľudia, čo nepijú kávu môžu kofeín získať práve zo zeleného čaju. Zelený čaj vám dodá energiu, zlepší trávenie a odbúra toxíny. A teraz si predstavte, že existuje ešte lepší zelený čaj, aký si kupujete v […]

Prečítať
Web

Priebeh masáží

Erotické masáže sú určitý typ masáží, ktorý má však od bežných masáží pomerne ďaleko, pretože využíva jedinečné techniky, praktiky a má inú náplň. Najmä vďaka tomu sú populárne a veľmi vyhľadávané, a to predovšetkým mužskou časťou populácie. Tento typ masáže prináša množstvo zdravotných benefitov v prípade, že sa ho zákazník účastní pravidelne. Okrem zdravotných benefitov […]

Prečítať