by
on
under
Permalink

Ani s nimi, ani bez nich?

Nie každý si je vedomý toho, že počítač nie je len tá jedna konkrétna vec, či už klasický alebo  laptop. Počítače sú už všade okolo nás, takmer vo všetkých zariadeniach a používame ich bez toho aby sme si to vôbec uvedomovali. Autá, telefóny, mikrovlnky…pracujeme s nimi denne a či sa nám to páči alebo nie už by to bez nich nešlo. Slúžia nám v zamestnaní, pri vzdelávaní, pri zábave, uľahčujú nám životy takmer vo všetkých smeroch.

banner-909710_960_720

Viete si predstaviť že by sa zrazu všetky „vypli“? Nadnesene sa dá povedať, že by sa vypol v podstate celý svet. Prestal by fungovať obchod, výroba, zdravotníctvo, veda, výskum, bežný život by sa nám tým značne skomplikoval. A v práci by ste toho tiež veľa nevymysleli, pretože počítač nie je len súčasťou kancelárií, ale riadi takisto všetky stroje, celý výrobný priemysel by bol bez nich stratený. Stačí spomenúť fakt, že takmer až 90 % svetovej meny je virtuálnej – táto informácia dostatočne vypovedá o tom, aké sú počítače v dnešnej dobe dôležité. V každom prípade je dobré s nimi narábať v rozumnej miere. Ich výhody sú nepopierateľné, ale ich riziká takisto. Od počítačovej kriminality, cez stratu sociálnych kontaktov – od nákupov, cez platby až po komunikáciu s ľuďmi okolo nás – všetko vieme vyriešiť bez toho aby sme vôbec museli opustiť náš domov (toto je veľmi rizikové hlavne čo sa týka detí. Absolútne podľahnutie „čaru“ virtuálneho sveta ešte nikdy nič dobré neprinieslo.

kamarati ruky

Virtuálna komunikácia je výdobytok, ktorý je potrebné využívať len ak je to nevyhnutné a nikdy nedopusťme, aby sa z nej stala priorita. Virtuálna závislosť či už herná alebo komunikačná je už takisto považovaná za oficiálnu závislosť, a prepadá jej čoraz viac nielen dospelých ľudí, ale aj detí. A hlavne u detí predstavuje obrovské riziko. Takže zhrnuté a podčiarknuté – áno, sme od nich závislí a ovládajú naše životy do takej vysokej miery, že bez nich by to už nebolo možné. Je potrebné narábať s celým virtuálnym svetom opatrne a primerane tak, aby neovládol on nás, ale aby sme to boli práve my, ktorí to celé máme pod kontrolou.

 

Posted in |