by
on
under Nezařazené
Permalink

AKÉ LETNIČKY PESTOVAŤ

Odolné letničky sa pestujú najľahšie, pretože sa vysievajú obyčajne priamo do pôdy na miesto kde neskoršie vykvitnú. Chúlostivejšie druhy treba najprv predpestovať a von sa vysádzajú až keď pominie riziko prízemných mrazov.

skalka
 
Odolné druhy:
Lobulária prímorská (Alyssum maritimum)
Vankúšovité trsy lobulárie s malými intenzívne voňajúcimi kvetmi sa obyčajne používajú na olemovanie záhonov alebo do plošných kobercových výsadieb. Existujú aj odrody s kvetmi v odtieňoch levanduľovej, fialovej, ružovej a marhuľovej farby.
 
Výška: 10-13 cm šírka: 15-30 cm
 
Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
Nechtík je typická rastlina vidieckych záhrad, ľahko sa pestuje na rezanie. Existuje mnoho odrôd v odtieňoch ružovej a žltej, vrátane kompaktne rastúcich vhodných na pestovanie v črepníkoch alebo malých záhonoch.
 
Výška: 30-60 cm šírka: 25-30 cm
 
Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)
Kapucínka je veľmi známa a rozšírená rastlinka pestovaná nielen pre svoje krásne dekoratívne kvety ale aj liečivé účinky. Hlavnými farbami sú odtiene červenej, žltej a oranžovej, niektoré majú aj panašované listy. Zasadiť môžete klasické aj popínavé druhy.

kapucínka
 
Výška: 30 cm šírka: 60 cm
 
Polootužilé druhy:
Astrovka čínska (Callistephus chinensis)
Najčastejšie sa pestujú niektoré kompaktné plnokveté odrody ale existujú aj druhy s inou „stavbou“ kvetu. Z farieb prevládajú odtiene modrej, ružovej, červenej a bielej.
 
Výška: 15-60 cm šírka: 20 cm
 
Agerát (Ageratum)
Táto pomerne nenáročná rastlinka tvorí súvislý porast a láka svojimi strapatými malými kvetmi drobný hmyz. Je vynikajúca na olemovanie letných kvetinových záhonov. Existujú viaceré farebné odrody, najčastejšie biele a ružové.

luční květy
 
Výška: 15-20 cm šírka: 15-25 cm
 
Železník (Verbena)
Mnoho odrôd železníkov sa pestuje v rozličných farbách, najčastejšie však v ružovej, červenej a bielej. Je to letnička vhodná na pestovanie na záhonoch ale aj v črepníkoch.
 
Výška: 15-30 cm šírka: 30-60 cm
 

Posted in Nezařazené |