AKÉ LETNIČKY PESTOVAŤ

Odolné letničky sa pestujú najľahšie, pretože sa vysievajú obyčajne priamo do pôdy na miesto kde neskoršie vykvitnú. Chúlostivejšie druhy treba najprv predpestovať a von sa vysádzajú až keď pominie riziko prízemných mrazov.

skalka
 
Odolné druhy:
Lobulária prímorská (Alyssum maritimum)
Vankúšovité trsy lobulárie s malými intenzívne voňajúcimi kvetmi sa obyčajne používajú na olemovanie záhonov alebo do plošných kobercových výsadieb. Existujú aj odrody s kvetmi v odtieňoch levanduľovej, fialovej, ružovej a marhuľovej farby.
 
Výška: 10-13 cm šírka: 15-30 cm
 
Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
Nechtík je typická rastlina vidieckych záhrad, ľahko sa pestuje na rezanie. Existuje mnoho odrôd v odtieňoch ružovej a žltej, vrátane kompaktne rastúcich vhodných na pestovanie v črepníkoch alebo malých záhonoch.
 
Výška: 30-60 cm šírka: 25-30 cm
 
Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)
Kapucínka je veľmi známa a rozšírená rastlinka pestovaná nielen pre svoje krásne dekoratívne kvety ale aj liečivé účinky. Hlavnými farbami sú odtiene červenej, žltej a oranžovej, niektoré majú aj panašované listy. Zasadiť môžete klasické aj popínavé druhy.

kapucínka
 
Výška: 30 cm šírka: 60 cm
 
Polootužilé druhy:
Astrovka čínska (Callistephus chinensis)
Najčastejšie sa pestujú niektoré kompaktné plnokveté odrody ale existujú aj druhy s inou „stavbou“ kvetu. Z farieb prevládajú odtiene modrej, ružovej, červenej a bielej.
 
Výška: 15-60 cm šírka: 20 cm
 
Agerát (Ageratum)
Táto pomerne nenáročná rastlinka tvorí súvislý porast a láka svojimi strapatými malými kvetmi drobný hmyz. Je vynikajúca na olemovanie letných kvetinových záhonov. Existujú viaceré farebné odrody, najčastejšie biele a ružové.

luční květy
 
Výška: 15-20 cm šírka: 15-25 cm
 
Železník (Verbena)
Mnoho odrôd železníkov sa pestuje v rozličných farbách, najčastejšie však v ružovej, červenej a bielej. Je to letnička vhodná na pestovanie na záhonoch ale aj v črepníkoch.
 
Výška: 15-30 cm šírka: 30-60 cm
 

Podobné príspevky

Služby

Meditujte s hudbou

Meditácia a mantry majú hlboké korene v mnohých kultúrach po celom svete. Meditačné mantry sú zvukové vzorce, slová alebo frázy, ktoré sa opakujú počas meditácie, s cieľom upokojiť myseľ a dosiahnuť vnútorný pokoj. Ich účel je prebudiť v nás hlboký zmysel a spojenie s našou vnútornou pravdou. Mantry majú schopnosť pohladiť našu myseľ a priniesť […]

Prečítať
Web

Upratovací servis Spišskej Novej Vsi

Každý z nás túži po útulnom a čistom dome, ktorý je miestom pohodlia a pokoja. Avšak, upratovanie môže byť časovo náročné. Čo ak by ste mohli mať niekoho, kto vám pomôže udržiavať poriadok vo vašom dome? V Spišskej Novej Vsi máte šťastie, pretože náš Upratovací servis GRANT hlada upratovacku Spisska nova ves, ktorá vám pomôže […]

Prečítať
Služby

Už žiadne horúčavy

Leto je časom horúceho počasia a dovoleniek. Čo ale robiť ak sa počas leta Váš dom alebo byt stane horúcim peklom? Máme pre Vás jednoduché riešenie. Zaobstarajte si klímu do svojho bytu či domu. Leto čas radosti ale aj starostí Teploty na teplomeroch stúpajú a dosahujú rekordné výšky. Horúce počasie teší prázdninujúcich školákov a dovolenkárov. […]

Prečítať