AKÉ LETNIČKY PESTOVAŤ

Odolné letničky sa pestujú najľahšie, pretože sa vysievajú obyčajne priamo do pôdy na miesto kde neskoršie vykvitnú. Chúlostivejšie druhy treba najprv predpestovať a von sa vysádzajú až keď pominie riziko prízemných mrazov.

skalka
 
Odolné druhy:
Lobulária prímorská (Alyssum maritimum)
Vankúšovité trsy lobulárie s malými intenzívne voňajúcimi kvetmi sa obyčajne používajú na olemovanie záhonov alebo do plošných kobercových výsadieb. Existujú aj odrody s kvetmi v odtieňoch levanduľovej, fialovej, ružovej a marhuľovej farby.
 
Výška: 10-13 cm šírka: 15-30 cm
 
Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
Nechtík je typická rastlina vidieckych záhrad, ľahko sa pestuje na rezanie. Existuje mnoho odrôd v odtieňoch ružovej a žltej, vrátane kompaktne rastúcich vhodných na pestovanie v črepníkoch alebo malých záhonoch.
 
Výška: 30-60 cm šírka: 25-30 cm
 
Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus)
Kapucínka je veľmi známa a rozšírená rastlinka pestovaná nielen pre svoje krásne dekoratívne kvety ale aj liečivé účinky. Hlavnými farbami sú odtiene červenej, žltej a oranžovej, niektoré majú aj panašované listy. Zasadiť môžete klasické aj popínavé druhy.

kapucínka
 
Výška: 30 cm šírka: 60 cm
 
Polootužilé druhy:
Astrovka čínska (Callistephus chinensis)
Najčastejšie sa pestujú niektoré kompaktné plnokveté odrody ale existujú aj druhy s inou „stavbou“ kvetu. Z farieb prevládajú odtiene modrej, ružovej, červenej a bielej.
 
Výška: 15-60 cm šírka: 20 cm
 
Agerát (Ageratum)
Táto pomerne nenáročná rastlinka tvorí súvislý porast a láka svojimi strapatými malými kvetmi drobný hmyz. Je vynikajúca na olemovanie letných kvetinových záhonov. Existujú viaceré farebné odrody, najčastejšie biele a ružové.

luční květy
 
Výška: 15-20 cm šírka: 15-25 cm
 
Železník (Verbena)
Mnoho odrôd železníkov sa pestuje v rozličných farbách, najčastejšie však v ružovej, červenej a bielej. Je to letnička vhodná na pestovanie na záhonoch ale aj v črepníkoch.
 
Výška: 15-30 cm šírka: 30-60 cm
 

Podobné príspevky

Služby

Vianočný balkón

LED svetlá určite už poznáte. Posledné roky sú oveľa viac používané LED žiarovky namiesto klasických žiaroviek. Dôvod je jednoduchý. Aj keď LED žiarovky só niečo drahšie, aj tak sú žiadanejšie. Majú totiž oveľa dlhšiu životnosť, poskytujú kvalitnejšie osvetlenie a najmä sú úspornejšie. Práve preto sú nielen samotné LED žiarovky, ale všetky LED svetlá také žiadané. […]

Prečítať
Služby

Čaj z matcha lístkov

Zelený čaj patrí k obľúbeným nápojom množstva ľudí. Je chutný, ale má aj množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie. Navyše ľudia, čo nepijú kávu môžu kofeín získať práve zo zeleného čaju. Zelený čaj vám dodá energiu, zlepší trávenie a odbúra toxíny. A teraz si predstavte, že existuje ešte lepší zelený čaj, aký si kupujete v […]

Prečítať
Web

Priebeh masáží

Erotické masáže sú určitý typ masáží, ktorý má však od bežných masáží pomerne ďaleko, pretože využíva jedinečné techniky, praktiky a má inú náplň. Najmä vďaka tomu sú populárne a veľmi vyhľadávané, a to predovšetkým mužskou časťou populácie. Tento typ masáže prináša množstvo zdravotných benefitov v prípade, že sa ho zákazník účastní pravidelne. Okrem zdravotných benefitov […]

Prečítať